
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 45 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 1.2 A |
| Height - Seated (Max) | 5.52 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 5.5 mm |
| Material | Aluminium |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ripple Current @ Low Frequency | 60 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2 A @ 100 kHz |
Stock: 1314
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.29666 | $2.96660 |
| 25 | $0.27353 | $6.83825 |
| 50 | $0.25220 | $12.61000 |
| 100 | $0.22057 | $22.05700 |
| 300 | $0.19420 | $58.26000 |
| 500 | $0.17099 | $85.49500 |
| 1000 | $0.16329 | $163.29000 |
